سوالات متداول: معاملات آپشن

مفهوم اندازه قرارداد در اختیار معامله به معنا تعداد مشخصی از دارایی پایه است که مورد تسویه قرار میگیرد و به صورت پیش فرض بدون در نظر گرفتن تغییرات و افزایش سرمایه برای بازار سهام هر یک قرارداد معادل 1000 سهم است . مجددا تاکید می شود که این مورد قطعی نیست و باید از تابلو معاملاتی نماد اختیار بررسی شود چراکه ممکن است نماد افزایش سرمایه داشته باشد و تعدیل قیمت صورت گرفته باشد .
در تسویه نقدی زمانی معنا دارد که قرارداد مشتری در سود باشد و در این حالت مشتری با درخواست نقدی مبلغی جهت اعمال ( اجرا ) قرارداد پرداخت نخواهد کرد و صرفا مابه التفاوت رقم سود به حساب ایشان پرداخت خواهد شد . لازم به ذکر است در تسویه نقدی طرف قرارداد ملزم به تسویه نقدی نمی باشد. تسویه فیزیکی بدین معناست که در روز تسویه تقاضا دهنده اعمال ( اجرا ) قرارداد درخواست تحویل گرفتن فیزیک دارایی پایه (برای مثال سهام خودرو ( ضخود ) ) را با قیمت اعمال دارد و باید مبلغ مورد نیاز را در قدرت خرید خود داشته باشد و سپس درخواست تسویه فیزیکی نماید و متعهد قرارداد وی باید فیزیک سهم را آماده داشته باشد و در تسویه فیزیکی وی متعهد به اجرا و تسویه فیزیکی نماد خودرو است ( سهم خودرو در پرتفو ایشان باشد ) است و در غیر این صورت جریمه نکول و تسویه نقدی خواهد شد و در حساب ایشان بدهکاری صورت می گیرد .
قراردادهای اختیار معامله این فرصت را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند که یک وضعیت را با نقدینگی کمتری مدیریت کنند به عبارت دیگر این ویژگی باعث می شود سود یا زیان معاملات در یک دوره زمانی نسبت به آورده مشتری ،قیمت اختیار پرداخت شده توسط خریدار (دریافت شده توسط فروشنده) چند برابر باشد.
به تاریخ مشخصی که زمان سررسید قرارداد اختیار معامله در آن قرار دارد گوییم .
۱-اهرم مالی ۲-کاهش ریسک ۳-کسب درآمد ۴-کسب سود از نوسان قیمت سهم ۵- استفاده از مزیت زمانی جهت تصمیمات آتی ۶- متنوع سازی سبد سرمایه گذاری
هزینه ای است که بابت خرید قرارداد (حق خرید یا فروش) پرداخت می شود و یا همان قیمت روی تابلو نماد اختیار معامله که توسط خریدار و فروشنده اعلام می شود .
در حال حاضر پنل معاملاتی شرکت تدبیر پرداز می باشد .
بله – کارگزاری بانک ملت از معالات آپشن سهام پشتیبانی می کند ولی از معاملات آپشن کالایی نظیر سکه طلا و غیره پشتیبانی نمی کند .
نماد اختیار معامله خرید در بورس حرف «ض» و نماد اختیار معامله فروش حرف «ط» می‌باشد که به ابتدای بخشی از نماد شرکت‌هایی که امکان اختیار خرید معامله دارند اضافه می‌شود. از دی ماه ۱۳۹۵، اختیار معامله خرید صرفا برای شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان، ایران خودرو و شرکت صنایع مس ایران در نظر گرفته شد و اکنون امکان خرید اختیار معامله این سه شرکت وجود دارد. اگر به نماد اختیار معامله خرید این سه شرکت دقت کنید در کنار نام نماد قیمت اعمال و تاریخ اعمال هم قرار دارد. از جمله نکات مهم در معاملات اختیار خرید این است که دامنه نوسان ندارند و اکنون اختیار خرید هر سهام شامل ۱۰ هزار سهم در تاریخ اعمال می‌شود.
مانند سایر استراتژی‌های سرمایه‌گذاری، معاملات آپشن دارای مزایا و معایبی است و درک این مزایا و خطرات احتمالی برای جلوگیری از اشتباهات پرهزینه بسیار مهم است. از نظر مزایا، معاملات آپشن می‌تواند انعطاف‌پذیری و نقدشوندگی داشته باشند. در مقایسه با سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری، در اختیار معامله ممکن است بتوانید با مقادیر کمتری هم سرمایه‌گذاری کنید. از اختیار معامله می‌توان برای ایجاد حفاظت در برابر خطرات منفی و ایجاد تنوع در مجموعه سرمایه‌گذاری خود هم استفاده کنید و یک معامله‌گر گزینه‌های هوشمند می‌تواند بازده قابل توجهی را برای خود ایجاد کند. از سوی دیگر، اختیار معامله می‌تواند بسیار خطرناک‌تر از خرید سهام، ETF یا اوراق قرضه باشد. پیش‌بینی تغییرات قیمت سهام می‌تواند مشکل باشد و اگر تحلیل شما درباره یک اوراق بهادار خاص اشتباه باشد، معاملات اختیار معامله می‌تواند شما را در معرض ضررهای جدی قرار دهد. به همین دلیل، مهم است که در نظر بگیرید که چگونه اختیار معامله را با اهداف کلی خود و تحمل ریسکتان مطابقت دهید.
اسکرول به بالا