سوالات متداول: معرفی ابزارهای مالی

اوراق اخزا یا همان اوراق خزانه اسلامی، یک ابزار تامین مالی اسلامی مبتنی بر بدهی است. به این صورت که دولت به جای پرداخت بدهی‌های خود، اوراقی را منتشر کرده و از آن به جای پرداخت بدهی بابت تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استفاده کرده و با قیمتی کم‌تر از اسمی به طلبکاران غیر دولتی واگذار می‌کند.
با وجود اینکه صندوق های سرمایه‌گذاری و شرکت های سبدگردانی هر دو واسطه های مالی سرمایه‌گذاری غیرمستقیم هستند؛ اما این دو نهاد با هم تفاوت های زیادی نظیر مالکیت – مبلغ سرمایه‌گذاری – کارمزد – نحوه خرید و فروش دارند .
روش دیگر سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس، سرمایه‌گذاری با کمک شرکت های سبدگردان است. شرکت های سبدگردان نهاد واسطه‌ای متشکل از تحلیلگران و متخصصان بازار سرمایه هستند. منظور از سبد‌گردانی یا همان مدیریت پرتفوی، تصمیم به خرید و فروش و یا نگهداری اوراق بهادار به نام سرمایه‌گذار است. یعنی سرمایه‌گذار به موجب قرارداد مشخصی، سرمایه خود را در اختیار شخصیت حقوقی با عنوان سبدگردان قرار میدهد. سبدگردان با در دست داشتن سرمایه افراد اقدام به خرید، فروش و نگهداری دارایی میکند. سبدگردان ها با در نظر گرفتن سطح ریسک پذیری و بازده مورد نظر شما، سبدی متشکل از سهم های مختلف مختص به خود شما تشکیل میدهند و آن را مدیریت میکنند.
صندوق سرمایه‌گذاری یک نهاد مالی با هدف جمع‌آوری سرمایه های خرد و سرمایه‌گذاری در قالب سبدی از اوراق بهادار است. این صندوق ها با هدف اعطای فرصت سرمایه‌گذاری به کسانی که نمیتوانند آگاهانه معامله کنند ایجاد شده‌اند. صندوق های سرمایه‌گذاری شامل ترکیب متنوعی از دارایی ها هستند و به واحد ها تقسیم می‌شوند. صندوق های سرمایه‌گذاری به صورت واحدی خرید و فروش می‌شوند. یعنی شما با خرید (صدور) واحد های صندوق مالک بخشی از کل سرمایه صندوق خواهید شد که این سرمایه، خود از دارایی های مختلف تشکیل شده است. پس شما میتوانید حتی با مبلغ اندک در دارایی های مختلف سهیم شوید. هرچقدر صندوق سود یا زیان بدست آورد، شما نیز به نسبت سرمایه خود از کل سرمایه صندوق، در این سود یا زیان سهیم هستید. این صندوق‌ها زیرنظر کارشناسان حرفه‌ای که به طور دائم به رصد بازار مشغول‌اند، با آگاهی کامل اداره می‌شوند و در نتیجه بستر امنی برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آیند.
پردازشگر اطلاعات مالی به شرکتی می گویند که اطلاعات مالی را دریافت می کند و در زمینه های مورد نیاز به تحلیل داده ها می پردازد و اطلاعات پردازش شده را در اختیار کاربران قرار می دهد.پردازشگر اطلاعات مالی بسته به زمینه ای که در آن فعالیت می کند، می تواند از نسبت های مالی متفاوتی که برای بازار هدف تعریف شده، استفاده کند و تحلیل اطلاعات با توجه به کاربران، می تواند متفاوت باشد.شرکت های پردازشگر اطلاعات مالی زیادی وجود دارد که هر کدام در زمینه های کاری خود اطلاعات را تحلیل می کنند. برای مثال، پردازشگر اطلاعات مالی در بورس، اطلاعات صورت های مالی شرکت ها را دریافت و نسبت های مالی را برای آنها محاسبه می کند.شرکت های مجاز پردازشگر مالی، موظف به ارائه اطلاعات صحیح و شفاف هستند.
تمامی‌شرکت ‌هایی که نماد آن‌ها در سازمان بورس درج شده است جزء ناشران بورسی می ‌باشند که ملزم به انتشار گزارش ‌های مصوب سازمان بورس هستند تا از این دریچه بتوانند به حیات خود در بورس ادامه دهند.تمامی شرکت های ثبت شده در سازمان بورس ، شرکت های پذیرفته شده در بورس و فرابورس و شرکت های زیرمجموعه آنها ملزم به ارایه گزارشات به سامانه جامع اطلاعات ناشران هستند حتی اگر شرکت های زیرمجموعه شان در سازمان بورس ثبت نشده باشند.کلمه کدال مخفف لغات انگلیسی Comprehensive Database Of All Listed Companies به معنای سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران است. این سامانه در ایران سایتی به عنوان سایت کدال و به نشانی www.codal.ir دارد که تحت نظارت سازمان بورس و طبق ماده ۲ قانون بازار اوراق بهادار جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۸۶ شروع به فعالیت رسمی کرد.تمامی شرکت های پذیرفته شده در بورس و زیرمجموعه های آنها موظفند تا اطلاعات مورد نیاز سرمایه گذاران و شفافیت های مالی را طبق قانون سازمان بورس اوراق بهادار تهران برای این سامانه ارسال کنند تا به وسیله این سامانه، به اطلاع عموم برسد و در دسترس قرار گیرد.
همه افرادی که در بازارهای مالی فعالیت می کنند نمی توانند موفق باشند، چرا که یا زمان کافی برای آموزش در این بازارها را ندارند یا تجربه کافی برای مدیریت دارایی های خود را ندارد . مشاور سرمایه گذاری شخص یا شرکتی است که مجوز های لازم برای مشاوره دادن و راهنمایی افراد را دارد. اکثر این افراد یا شرکت ها تیم تحلیل بازار ها دارند و به دقت قیمت ها و روند حرکتی بازار ها را زیر نظر میگیرند. مشاور سرمایه گذاری در زمینه طلا، بورس، مسکن، ارز و … انجام میشود. یکی از مهمترین نکته های مشاور سرمایه گذاری اعتبار و عملکرد مشاور است.خدمات شرکت های مشاوره ای برای متقاضیان:۱- خدمات تحقیقات سرمایه گذاری: شرکت های مشاوره سرمایه گذاری گزارش هایی در رابطه با تحلیل بازارهای سرمایه و موضوعاتی همچون اقتصاد کلان و بازارهای جهانی را با تعرفه مشخص در اختیار افراد حقیقی و حقوقی قرار می دهد.۲- سبدگردانی: شرکتهای مشاوره سرمایه گذاری که مجوز سبدگردانی دارند از طرف سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی مدیریت سرمایه آنها را به طور اختصاصی در اختیار می‌گیرند.۳- صندوق های سرمایه گذاری: یکی از راه هایی که شرکت های مشاوره سرمایه گذاری برای افزایش سرمایه مشتریان خود پیشنهاد می دهند سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری می باشد.۴- آموزش: شرکت های مشاوره سرمایه گذاری که مجوز آموزش در حیطه بازار سرمایه را دارند با برگزاری دوره های آموزشی به آموزش در زمینه سرمایه‌گذاری می پردازند.۵- مدیریت ثروت: شرکت های مشاوره سرمایه گذاری می توانند مشاوره های خود را فراتر از بازار سرمایه ارائه بدهند و به صورت اختصاصی در بازارهای مالی مختلف سرمایه مشتریان خود را مدیریت نمایند.
شرکت های تامین سرمایه که زیر مجموعه نهاد های مالی هستند، نه یک شرکت سرمایه گذاری هستند و نه یک بانک؛ بلکه یک واسطه مالی هستند که در بازار سرمایه حضور دارند و فعالیت های متنوعی از قبیل کارگزاری، معامله گری، بازارگردانی، سبدگردانی، مشاوره سرمایه گذاری، پذیره نویسی، تعهد پذیره نویسی، ارزیابی ریسک مالی، افزایش سرمایه گذاری و مشاوره برای ادغام و اکتساب شرکت ها را انجام می دهند.تفاوت شرکت تامین سرمایه و بانک شرکت های تامین سرمایه در ایران، در واقع همان بانک های سرمایه گذاری هستند که در سراسر جهان وجود دارند. با این وجود که این شرکت ها با بانک ها تفاوت هایی دارند. از جمله این تفاوت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:این شرکت ها بر خلاف بانک ها، سپرده پذیر نیستند. شرکت تامین سرمایه تنها تامین مالی شرکت ها و بنگاه های اقتصادی را انجام می دهد؛ در حالیکه بانک ها هم تامین مالی شرکت ها را در دستور کار خود دارند و هم افراد. فعالیت بانک های سرمایه گذاری در حوزه بازار سرمایه و فعالیت بانک های تجاری یا معمولی، در حوزه بازار پول می باشد. منبع درآمد شرکت تامین سرمایه با بانک متفاوت می باشد.
اوراق تسهیلات بانک مسکن، با نماد تسه در بورس ایران قابل معامله است و معمولا با تاریخ سر رسید همراه می باشد. به این صورت که مثلا تسه 9905 به معنای اوراق تسهیلاتی می باشد که در مرداد سال 99 منتشر شده و مدت دوسال نیز اعتبار دارد. یعنی بعد از تاریخ اعتبار آن، امکان دریافت وام با این اوراق وجود ندارد. خرید و فروش این اوراق به این صورت است که شما با دریافت کد بورسی می توانید نماد تسه را در پلتفرم معاملاتی کارگزاری خود سرچ کنید و تاریخ های سر رسید آنها را بررسی کنید و برای خرید یا فروش آن اقدام کنید.ذکر این نکته لازم است که بانک مسکن برای کنترل سفته بازی در این اوراق دو محدودیت را اعمال کرده است:اولا اینکه زمانی که شما این اوراق را خریداری می کنید، تا 4 ماه نمی توانید آنها را بفروشید مگر اینکه تاریخ سر رسید کمتر از 4 ماه باشد. ثانیا در هر روز معاملاتی بیشتر از تعداد معینی برگه از اوراق را نمی توانید خریداری کنید.
ابزار های مالی در بازار پول به دو دسته کلی تقسیم بنده می شود. ابزار های معامله ناپزیر: ابزار هایی مثل سپرده های بانکی که صادر کننده انها معمولا دولتی هستند و از ریسک بسیار کمی برخوردار هستند. ابزار های معامله پذیر: ابزار هایی مانند اوراق خزانه یا قرارداد های بازخرید هستند و از قابلیت نقد شوندگی زیادی بهره می برند.
اسکرول به بالا