سوالات متداول: معرفی بازار سرمایه

علاوه بر ارکان اصلی بازار سرمایه که در بالا ذکر شد، نهادها و یا شرکتهای دیگری نیز در این بازار فعالیت دارند که هر یک از این نهادها نقش مهم و اثرگذاری در بازار سرمایه ایفا می‌کنند. 1- شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه معاملات 2- شرکت مدیریت فناوری بورس تهران 3 – شرکت رایان بورس ( متولی سیستم کدال ) 4- کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار 5- کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران 6- شرکت اطلاع‌ رسانی و خدمات بورس
شورای عالی بورس اوراق بهادار در رأس ارکان بازار سرمایه قرار دارد و این شورا به عنوان بالاترین و مهمترین رکن، اتخاذ کلیه تصمیم‌های مهم و اساسی بازار را بر عهده دارد و پس از آن سازمان بورس اوراق بهادار (سبا) تحت نظارت شورای عالی بورس، به اجرای قوانین و مقررات، تنظیم و تدوین مقررات و سایر وظایف تعیین‌ شده در قانون می‌پردازد و چهار شرکت های بورس – فرابورس – بورس کالا – بورس انرژی زیر نظر شورا عالی و سازمان فعالیت می کنند .
بازار سرمایه یکی از انواع بازارهای مالی می‌باشد. بازار سرمایه، پل ارتباطی میان متقاضیان سرمایه (مانند شرکتها، دولت و…) و سرمایه‌گذاران (حقیقی یا حقوقی) است. در واقع، بازار سرمایه سازوکاری است که سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خرد و کلان را به سمت بنگاه‌های اقتصادی نیازمند سرمایه هدایت می‌کند.
اسکرول به بالا