سوالات متداول: پشتیبانی

سفارش معتبر تا تاریخ، سفارشی است كه اعتبار آن در پايان تاريخی كه در زمان ورود سفارش مشخص شده به اتمام می‌رسد و پس از آن به صورت خودكار از سامانه معاملاتی حذف می‌شود. به این نوع سفارش، سفارش مدت‌دار (Good Till Date) نیز گفته می‌شود. باید توجه داشت که در بازار سرمایه ایران، تنها زمانی می‌توان سفارش‌های ثبت شده را ویرایش یا حذف کرد که نماد در وضعیت مجاز یا مجاز-محفوظ قرار داشته باشد. بنابراین در صورت ثبت سفارش خرید معتبر تا تاریخ و توقف نماد معاملاتی، ریسک بلوکه شدن مبلغ سفارش تا بازگشایی نماد و امکان‌پذیر شدن حذف سفارش یا تا تاریخ تعیین شده و حذف خودکار سفارش وجود دارد.
سفارش انجام و حذف (fill & kill)، سفارش محدودی است كه بلافاصله پس از ورود بايد اجرا شود و در صورت عدم انجام تمام يا بخشی از آن، مقدار باقيمانده به صورت خودكار از سامانه حذف خواهد شد. در بازار سرمایه ایران امكان ورود اين سفارش در مرحله پيش گشايش وجود ندارد.
سفارش دو بخشی (Iceberg order)، سفارش خريد يا فروشی است كه از دو بخش پنهان و آشكار تشکیل شده است. بخش آشكار سفارش در صف خريد يا فروش قرار گرفته و قابل مشاهده است و بخش پنهان آن به صورت غير‌فعال و غیرقابل مشاهده است. در صورتی كه كل بخش آشكار سفارش معامله شود، به ميزان حجم قسمت آشكار، سفارش پنهان فعال شده و در نوبت انجام معامله قرار می‌گیرد. حداقل كل سفارش و حداقل حجم قسمت آشكار در سفارش‌های دو بخشی، در قوانین معاملاتی تعيين می‌شود. تعیین حجم نمایشی سفارش‌ها در سامانه‌های معاملات آنلاین کارگزاری‌ها مربوط به این نوع سفارش است.
سفارش معتبر تا لغو، سفارشی است که تا زمانی که توسط معامله‌گر حذف نشود، در سامانه معاملاتی باقی مانده و معتبر است. به این نوع سفارش، سفارش بدون محدودیت زمانی (Good Till Cancel) نیز گفته می‌شود. باید توجه داشت که در بازار سرمایه ایران در شرایطی که یک نماد متوقف می‌شود، امکان حذف یا ویرایش سفارش‌هایی که برای خرید یا فروش آن ثبت شده وجود ندارد. بنابراین در صورت ثبت سفارش خرید معتبر تا لغو و توقف نماد معاملاتی، ریسک بلوکه شدن مبلغ سفارش تا بازگشایی نماد و امکان‌پذیر شدن حذف سفارش وجود دارد.
سفارش روز (Day)، سفارشی است که در پایان روز معاملاتی منقضی شده و به صورت خودکار از سامانه معاملاتی حذف می‌شود. در بازار سرمایه ایران، سفارش‌هایی که برای خرید یا فروش سهام می‌توان از طریق سامانه‌های معاملاتی آنلاین کارگزاری‌ها ثبت کرد، به صورت پیش‌فرض از نوع سفارش روز است.
ذینفعان بازار سرمایه عنوان درگاه یکپارچه‌ای است که توسط شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه ایجاد شده است. این سامانه با متصل کردن سه سامانه دارا (ارائه دهنده خدمات به سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی بازار سرمایه)، دانا (ارائه‌دهنده خدماتی توزیع سود و گزارش‌گیری از اطلاعات سهامداران) و ناظر (ارائه‌دهنده خدمات به ارکان‌های نظارتی مانند بانک مرکزی و قوه قضاییه) خدمات متنوعی را به همه ذینفعان بازار سرمایه ارائه می‌دهد. به طور نمونه همه سهامداران بازار سرمایه با مراجعه به این درگاه می‌توانند از تعداد و ارزش دارایی خود در شرکت‌های مختلفی که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند مطلع شوند. همچنین فرآیند درخواست تجمیع کد بورسی و رفع ممنوع المعاملگی از طریق این سامانه امکان پذیر است.
چنانچه مهلت فروش حق تقدم و واریز وجه اسمی حق تقدم به حساب ناشر آن به اتمام برسد، نماد حق تقدم متوقف می‌شود. در این حالت به آن دسته از حق تقدم‌هایی که دارندگان آن‌ها وجه اسمی آن را به حساب ناشر واریز نکرده‌اند، حق تقدم استفاده نشده گفته می‌شود. شرکت نیز پس از مدتی و در مرحله‌ای به نام پذیره نویسی حق تقدم استفاده نشده، اقدام به فروش این حق تقدم‌ها می‌نماید.
حراج ناپیوسته، به سازوکاری گفته می‌شود که در آن سفارش‌گیری بر روی نماد صورت گرفته اما معامله‌ای انجام نخواهد شد. در حراج ناپیوسته، معامله‌گران می‌توانند سفارش خود را ثبت کنند و امکان ویرایش یا حذف آن را دارند اما در این دوره خرید و فروشی انجام نمی‌گیرد. یک نماد پس از مواردی از جمله برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه، مجمع عمومی عادی به طور فوق‌العاده، افشای اطلاعات با اهمیت گروه الف و ب، گره معاملاتی، نوسان ۵۰ درصدی و استفاده از اطلاعات پنهانی، با سازوکار حراج ناپیوسته بازگشایی خواهد شد.
حراج پیوسته به سازوکاری گفته می‌شود که به محض تطبیق قیمت‌های وارد شده به هسته معاملات در طرف خریدار و فروشنده، معامله انجام خواهد شد. معاملات یک نماد در شرایط عادی خود به صورت حراج پیوسته انجام می‌شود اما در برخی از شرایط، سازوکار حراج ناپیوسته بر آن حاکم خواهد شد. در صورت تغییر سازوکار از حراج پیوسته به ناپیوسته یا برعکس، اطلاع‌رسانی از طریق پیام‌های ناظر بازار انجام خواهد شد.
منظور از تعلیق یک نماد، جلوگيري از انجام معامله آن به مدت بيش از ۵ روز کاری است. چنانچه ناشر اطلاعات با اهميت را به موقع افشا نکند یا ظن تقلب يا دستكاري در اطلاعات منتشره يا صورت‌هاي مالي ناشر وجود داشته باشد یا نياز به بررسي وضعيت شفافيت اطلاعاتي ناشر وجود داشته باشد، سازمان بورس نماد معاملاتی آن را تعلیق می‌نماید. نمادهای تعلیق شده بورسی یا فرابورسی و دلیل تعلیق آن‌ها نیز به صورت روزانه از طریق سازمان بورس اطلاع رسانی می‌گردد.
اسکرول به بالا