سوالات متداول

پس از فراهم شدن زیرساخت‌های مورد نیاز، خرید خودرو از بورس کالا در مرداد ماه ۱۴۰۱ امکان‌پذیر شده است. این کار با هدف تشکیل بازاری شفاف و رقابتی برای فروش خودرو به قیمت منصفانه انجام شده است. ثبت سفارش برای خودروها در بورس کالا به‌صورت رقابتی بوده و مشتریان با در نظر گرفتن قیمت پایه اعلام شده هر خودرو، باید یک روز قبل از عرضه، مبلغ مورد نظر خود را جهت شرکت در رقابت خرید، از طریق سامانه خرید آنلاین بورس کالای کارگزاری بانک ملت به بورس کالا ارسال کنند. آدرس سامانه : https://mellat.ebgo.ir/Login جهت بررسی نحوه و شرایط ثبت نام با داخلی همکاران بورس کالا تماس حاصل فرمایید : 305/306/307/307/311
خیر – در حال حاضر خدمات معاملات آتی در این کارگزاری ارایه نمی گردد
قرارداد آتی ، قراردادی است که بر اساس آن فروشنده متعهد می‌شود در سررسید معین، مقدار معینی از کالای مشخص را به قیمت مشخص بفروشد و در مقابل، طرف دیگر قرارداد متعهد می‌شود همان کالا با همان مشخصات را در سررسید معین بخرد و برای اینکه هر دو طرف به تعهدات خود عمل نمایند باید مبلغی را به عنوان وجه تضمین اولیه نزد اتاق پایاپای بگذارند که متناسب با تغییرات قیمت آتی این وجه تضمین اولیه تعدیل می شود. قراردادهای آتی دو طرفه است و می توانیم بدون در اختیار داشتن کالا، آن را با مشخصات معین بفروشیم و در آینده (پس از چند ماه) آن را با قیمتی که اکنون توافق کردیم تحویل دهیم و پول آن را دریافت کنیم. این نوع معامله برای افرادی مثل کشاورزان و تولیدکنندگانی که قصد دارند ریسک خود را کم کنند بسیار مفید است. کشاورزی که می خواهد مطمئن شود در فصل برداشت محصول از نوسان قیمت در امان است و کارخانه ای که می خواهد برای برنامه ریزی و بودجه بندی، مقدار و قیمت خریدهای آینده خود را مشخص کند، می توانند از قرارداد آتی آن کالا برای رسیدن به اهداف خود استفاده کنند.
مفهوم اندازه قرارداد در اختیار معامله به معنا تعداد مشخصی از دارایی پایه است که مورد تسویه قرار میگیرد و به صورت پیش فرض بدون در نظر گرفتن تغییرات و افزایش سرمایه برای بازار سهام هر یک قرارداد معادل 1000 سهم است . مجددا تاکید می شود که این مورد قطعی نیست و باید از تابلو معاملاتی نماد اختیار بررسی شود چراکه ممکن است نماد افزایش سرمایه داشته باشد و تعدیل قیمت صورت گرفته باشد .
در تسویه نقدی زمانی معنا دارد که قرارداد مشتری در سود باشد و در این حالت مشتری با درخواست نقدی مبلغی جهت اعمال ( اجرا ) قرارداد پرداخت نخواهد کرد و صرفا مابه التفاوت رقم سود به حساب ایشان پرداخت خواهد شد . لازم به ذکر است در تسویه نقدی طرف قرارداد ملزم به تسویه نقدی نمی باشد. تسویه فیزیکی بدین معناست که در روز تسویه تقاضا دهنده اعمال ( اجرا ) قرارداد درخواست تحویل گرفتن فیزیک دارایی پایه (برای مثال سهام خودرو ( ضخود ) ) را با قیمت اعمال دارد و باید مبلغ مورد نیاز را در قدرت خرید خود داشته باشد و سپس درخواست تسویه فیزیکی نماید و متعهد قرارداد وی باید فیزیک سهم را آماده داشته باشد و در تسویه فیزیکی وی متعهد به اجرا و تسویه فیزیکی نماد خودرو است ( سهم خودرو در پرتفو ایشان باشد ) است و در غیر این صورت جریمه نکول و تسویه نقدی خواهد شد و در حساب ایشان بدهکاری صورت می گیرد .
قراردادهای اختیار معامله این فرصت را برای سرمایه گذاران فراهم میکنند که یک وضعیت را با نقدینگی کمتری مدیریت کنند به عبارت دیگر این ویژگی باعث می شود سود یا زیان معاملات در یک دوره زمانی نسبت به آورده مشتری ،قیمت اختیار پرداخت شده توسط خریدار (دریافت شده توسط فروشنده) چند برابر باشد.
به تاریخ مشخصی که زمان سررسید قرارداد اختیار معامله در آن قرار دارد گوییم .
۱-اهرم مالی ۲-کاهش ریسک ۳-کسب درآمد ۴-کسب سود از نوسان قیمت سهم ۵- استفاده از مزیت زمانی جهت تصمیمات آتی ۶- متنوع سازی سبد سرمایه گذاری
هزینه ای است که بابت خرید قرارداد (حق خرید یا فروش) پرداخت می شود و یا همان قیمت روی تابلو نماد اختیار معامله که توسط خریدار و فروشنده اعلام می شود .
در حال حاضر پنل معاملاتی شرکت تدبیر پرداز می باشد .
اسکرول به بالا