آمار اوپک از صادرات روزانه نفت و میعانات گازی ایران
طبق آمار اوپک، صادرات روزانه نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه گذشته میلادی ۱.۰۶۷ میلیون بشکه و ظرفیت پالایشی هم معادل 1.691 میلیون بشکه بود.

 

 طبق گزارش جدید سازمان اوپک در اگوست، تولید نفت ایران در ماه گذشته میلادی 2.558 میلیون بشکه در روز بوده  که این رقم نسبت به ژوِئن 11 هزار بشکه کمتر است.

براساس این گزارش، ظرفیت پالایشی ایران هم معادل 1.691 میلیون بشکه در روز اعلام شده و در نتیجه با تفریق ظرفیت پالایشی از عدد تولید، رقم صادرات نفت خام ایران در جولای (ماه گذشته میلادی) محاسبه می‌شود که معادل 867 هزار بشکه در روز است.

البته باید توجه داشت که آمار اوپک صرفا مربوط به تولید نفت خام بدون احتساب میعانات گازی است. طبق آخرین اظهار نظر آقای اوجی صادرات میعانات گازی ایران حدود 200 هزار بشکه در روز است که حدود 67 هزار بشکه آن فقط به ونزوئلا صادر می‌شود. در نتیجه طبق برآورد اوپک، مجموع صادرات نفت خام و میعانات گازی در جولای حدود 1.067 میلیون بشکه در روز است.

البته با توجه به محرمانه بودن رقم صادرات نفت ایران در شرایط تحریم، آمار اوپک دقیق نبوده و کوچکتر یا مساوی رقم واقعی صادرات نفت است.بنایراین صادرات نفت خام و میعانات گازی ایران در ماه گذشته میلادی حداقل 1.067 میلیون بشکه در روز است.

اسکرول به بالا