تامین برق نامحدود شبانه دو صنعت مهم بورس تمدید شد
سخنگوی صنعت برق از تمدید تامین برق نامحدود شبانه برای دو صنعت مهم بورسی فولاد و سیمان و معافیت شرکت های داروسازی، دامداری و مرغداری از مدیریت مصرف خبر داد.

 

آقای رجبی مشهدی با اشاره به حضور صرفاً 50 هزار شرکت از مجموع 630 هزار شرکت صنعتی در طرح مدیریت مصرف برق گفت: 580 هزار شرکت صنعتی از برنامه‌های مدیریت مصرف برق معاف هستند. پیش‌بینی شده شرکت هایی که در شهرک‌های صنعتی مستقر هستند، تنها 12 ساعت در هفته در طرح‌های مدیریت مصرف برق شرکت کنند و برای صنایع متوسط صنعتی خارج از شهرک‌ها نیز وضعیت به همین روال است.

وی افزود: طبق برنامه‌ریزی که با هماهنگی وزارت صنعت تدوین شده، 440 شرکت صنعتی بزرگ تعطیلات تابستانی و تعمیرات اساسی‌ را در دوره اوج بار مصرف برق تابستان عملیاتی و اجرایی می‌کنند. قطعاً میزان محدودیت برق صنایع در سال جاری کمتر از سال گذشته خواهد بود. استفاده بدون محدودیت شبانه صنایع فولادی و سیمانی از برق که تا دهم تیر ماه پیش‌بینی شده بود کماکان تمدید شده و ادامه خواهد داشت. تأمین و تنظیم بازار صنایع مشمول برنامه‌های مدیریت مصرف هم مورد توجه قرار گرفته و مشکلی در این زمینه وجود نخواهد داشت.

این مقام مسئول درخصوص شمول محدودیت مصرف برق به بخش خانگی ادامه داد: مصرف برق بخش خانگی با ساز و کار‌های تشویقی و بدون خاموشی از کاهش قابل توجهی در خرداد ماه برخوردار بود. در این طرح مشترکان خانگی به ازای هر کیلووات ساعت کاهش مصرف، معادل ریالی 5 برابر نرخ آن یعنی 500 تومان به ازای هر کیلووات ساعت از مشوق‌های صرفه‌جویی برخوردار می‌شوند. مشترکان دارای مصارف بالای بخش خانگی پایش شده و در صورت لزوم به آنها اخطار داده می‌شود.

آقای رجبی مشهدی تصریح کرد: برنامه تولید 10 هزار مگاوات برق خودتامین صنایع عملیاتی شده و حدود 50 درصد صنایع متقاضی تاکنون فعالیت‌های اجرایی را آغاز کردند. ساختگاه‌های آنها مشخص و مجوز‌های لازم صادر شد. اولین شرکت نیروگاهی صنایع تیر ماه در سمنان با شبکه سراسری سنکرون شد و تولید برق را آغاز خواهد کرد. بخشی از ظرفیت 10 هزار مگاواتی برق صنایع به انرژی‌های تجدیدپذیر اختصاص داده شد.

وی تامین برق صنایع از بورس انرژی را امکان پذیر خواند و اضافه کرد: خرید برق از بورس انرژی در زمان اوج مصرف طبق برنامه زمانبندی تحویل انرژی امکان‌پذیر است و مشکلی وجود ندارد. شرکت های داروسازی، دامداری و مرغداری از برنامه‌های مدیریت مصرف برق معاف هستند و تلاش شده حساسیت‌های آنها مورد توجه قرار گیرد.

به گفته آقای رجبی مشهدی، تابستان گذشته مصرف برق رکورد 67 هزار و 12 مگاوات را به ثبت رساند در حالی که مصرف برق در سال جاری به بیش از 67.3 هزار مگاوات رسید. با تداوم همکاری‌ مشترکان، شبکه برق تا پایان دوره گرما پایدار بوده و برق آنها با حداقل محدودیت تامین می شود.

اسکرول به بالا